Co zrobić, aby przyciągnąć do naszej firmy najlepszego programistę?

Branża IT z roku na rok coraz szybciej się rozwija, przez co na rynku pracy rośnie popyt na programistów. Typowe narzędzia wykorzystywane przez rekruterów nie są już tak skuteczne jak kiedyś. Co zrobić, aby przyciągnąć do naszej firmy najlepszego programistę?

W tym artykule przedstawiam kilka porad, które mogą się przydać zarówno osobom rozpoczynającym karierę w branży HR bądź takim, którzy mają już doświadczenie w tej kwestii.

Gdzie szukać osób, które chcemy zatrudnić?

Same ogłoszenia publikowane na portalach pracy nie przynoszą już oczekiwanych efektów. Programiści nie mają czasu, aby szukać ofert, to oferty szukają ich. Do programisty trzeba dotrzeć samemu. W tym mogą nam pomóc portale internetowe takie jak GoldenLine czy Linkedin.

Warto brać udział w prestiżowych konferencjach, w których biorą udział setki programistów z całej Polski. Często kilku z nich prowadzi warsztaty techniczne bądź wykłady.Warto wtedy spróbować nakłonić ich do rozmowy i zaprosić na lunch. Może szczęście nam dopisze i znajdziemy naszego odpowiedniego kandydata. Programistę możemy również znaleźć przeglądając portale internetowe, na których się udzielają, np. fora, grupy tematyczne na Facebook’u, strony poświęcone tematyce programowania.

Dobrym pomysłem, który niestety w Polsce jest rzadko praktykowany, jest szukanie najlepszych studentów i zapraszanie ich na wakacyjne staże. Przez wakacje mamy możliwość sprawdzenia czy dany stażysta ma potencjał, aby pracować w naszej firmie.

Firma powinna stworzyć własną społeczność na firmowym blogu bądź profilu na Facebook’u, gdzie będzie umieszczać nowinki ze świata IT oraz z życia codziennego firmy. Dysponujemy wtedy grupą osób o podobnych zainteresowaniach, z którymi wejdziemy w dialogi i damy się poznać jako firma, w której warto pracować.

Co powinna zawierać oferta pracy?

  • informacje o firmie
  • szczegółowy opis technologii
  • metodyka, w której są prowadzone projekty, np. Agile
  • opis projektów, jakie są realizowane przez firmę
  • benefity
  • forma umowy ( UoP bądź B2B)
  • wynagrodzenie w postaci widełek, które pozwoli odbiorcy na szybką ocenę, czy jest zainteresowany ofertą czy marnuje tylko swój czas
  • możliwość pracy zdalnej, należy tu podać dokładnie jaki procent/ ile dni tygodniowo jesteśmy w stanie zaproponować pracę zdalną

Czego nie powinna zawierać oferta pracy?

Oferta powinna skupiać się przede wszystkim na konkretach. Często widzę oferty przepełnione nic nieznaczącymi sloganami: ciekawe projekty, rozwijająca się firma, wiele wyzwań, dynamiczne środowisko, ambitny młody zespół, nowoczesne technologie, a nie ma tak podstawowych informacji jak np. wynagrodzenie.

Jak powinno wyglądać miejsce pracy?

Sugeruję, aby szukając nowego biura dla firmy wziąć pod uwagę dostęp do komunikacji miejskiej. Będzie to wartość dodana dla naszych kandydatów Istotne jest, aby przestrzeń biurowa była atrakcyjna, nowa i czysta, ponieważ pierwsze wrażenie kandydata jest najważniejsze. Należy unikać tworzenia otwartych przestrzeni typu open space i zainwestować w gabinety. Pewnie zadajecie sobie teraz pytanie „Dlaczego większość korporacji tak działa?”. Firmy próbują redukować koszty przestrzeni biurowej, ignorując przy tym spadek produktywności i komfortu pracy. Większość pracowników w takiej przestrzeni nie może się skupić, panuje ogólny hałas, wpływa to znacząco na wydajność pracy i na wzrost poziomu stresu. Małe gabinety, nawet kilkuosobowe, mogą znacząco zwiększyć produktywność programistów.

Warunkiem koniecznym jest zakup wydajnych komputerów, najlepiej tak, aby pracownik mógł sam dobrać sobie sprzęt. Nie warto oszczędzać na rzeczach, które obniżają produktywność i szkodzą zdrowiu pracownika. Stanowisko pracy powinno posiadać przynajmniej dwa monitory 21-calowe LCD oraz wygodne fotele np. Aeron produkowane przez firmę Herman Miller. Fotele tej firmy stają się powoli standardem w branży, nie są tanie, ale są trwalsze i wygodniejsze od tańszych foteli biurowych.

Jakie benefity i dodatki?

Do podstawowych benefitów, jakie powinna gwarantować firma, jest prywatna opieka zdrowotna oraz karta typu multisport. Warto również zainwestować w budżet edukacyjny, w ramach którego pracownik będzie mógł np. kupować książki techniczne albo uczestniczyć w kursie języka obcego.

Mam nadzieję, że mój artykuł pomoże Wam zrekrutować jak najlepszych programistów do Waszej firmy. Życzę powodzenia we wdrażaniu moich wskazówek 🙂  

Autor:


One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *