Mowa ciała w służbie rekrutacji – wskazówki dla kandydatów.

Pierwsze wrażenie w świecie biznesu jest jak miłość od pierwszego wejrzenia – tymi słowami określić można to, co dzieje się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To, co znajduje się w CV, opis doświadczenia, wykształcenie, kwalifikacje, umiejętności etc., bardzo szybko odejdzie w niepamięć. Tym, co zostanie w pamięci pracodawcy czy rekrutera, będzie wrażenie, jakie kandydat zrobił na swoim rozmówcy. Dlatego w tym artykule postaram się przedstawić kilka wskazówek, co robić, a czego unikać podczas rozmowy o pracę.

WEJŚCIE

Rozmowa o pracę zaczyna się tak naprawdę w momencie przekroczenia progu budynku. Warto pamiętać, że oczekiwanie na rozmowę i sposób zachowania również może zdradzać nasze zdenerwowanie. Dlatego w oczekiwaniu na pracodawcę czy rekrutera staraj się być zrelaksowany – stań z rękami splecionymi na plecach, dzięki temu pokażesz swoje opanowanie. Staraj się nie siadać skulony w kącie i nerwowo zaciskać dłoni, unikaj także krzyżowania rąk na piersi. Pokażesz tym, że denerwujesz się i jesteś nastawiony negatywnie.

Kiedy zostaniesz zaproszony do gabinetu na rozmowę, nie zatrzymuj się w drzwiach. Pewnym krokiem wejdź do pomieszczenia. Będzie to oznaka Twojej pewności siebie. Jeśli Twój rozmówca prowadzi jeszcze rozmowę telefoniczną, nie przejmuj się. Jeśli zostałeś zaproszony do gabinetu, to znak, że pracodawca był gotowy na rozmowę, a Ty nie powinieneś się wycofywać. Odstaw torbę, odłóż teczkę i stanowczo uściśnij dłoń na przywitanie. Usiądź od razu, pokaż, że zależy Ci na czasie i nie zamierzasz spędzać długich godzin w oczekiwaniu na pracodawcę.

ZAJĘCIE MIEJSCA

Jeśli krzesło będzie stać na wprost rozmówcy, staraj się je przesunąć o około 45 stopni, aby nie być w pozycji, która sugerowałaby otrzymanie nagany, zamiast propozycji pracy. Staraj się nie siadać na zapadającej się sofie, jeśli już, siądź na skraju i pilnuj zasady 45 stopni. Oznacza ona, że nie masz złych zamiarów i nie będziesz posądzony o agresję.

GESTYKULACJA

Staraj się, aby Twoja gestykulacja była stonowana. Ludzie, którzy mają władzę, są opanowani i powściągliwi gestykulują mniej niż osoby, które nie panują nad swoimi emocjami. Kontrola nad gestami pozwoli Ci na odzwierciedlanie emocji w odpowiedniej chwili.

ODLEGŁOŚĆ

Każdy z nas posiada strefę komfortu, która nie powinna być naruszana przez osoby z zewnątrz. Jest to sprawa indywidualna każdego człowieka, jednak pamiętać trzeba, że przestrzeń osobistą, zwłaszcza w pierwszych minutach spotkania należy uszanować. Zbyt bliskie podejście może sprawić, że rozmówca będzie zmuszony się cofnąć lub odchylić się do tyłu. Będzie to bardzo niekomfortowa sytuacja, która może zaważyć na opinii o Tobie.

WYJŚCIE ZE SPOTKANIA

Nie spiesz się. Wychodząc, nie pokazuj, że uchodzi z Ciebie całe zdenerwowanie. Jeśli możesz, uściśnij dłoń pracodawcy czy rekrutera i skieruj się w stronę drzwi. Pamiętaj, że osoby pozostające w pomieszczeniu patrzą za osobą wychodzącą, dlatego wstając popraw swoje ubranie i koniecznie miej wyczyszczone buty. Wierz mi, że to widać :-). Przechodząc przez drzwi staraj się ostatni raz odwrócić i uśmiechnąć – jest szansa, że prędzej zostanie zapamiętana Twoja twarz niż Twoje plecy.

Te drobne gesty, jak sposób, w jaki siedzimy, czy gestykulujemy mogą w rzeczywistości zaważyć na naszej dalszej karierze w danej firmie.

Powyższe wskazówki dotyczą przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Dajcie znać w komentarzach, co o tym sądzicie i czy jesteście ciekawi, co robić w sytuacjach, które zwykle nie powinny mieć miejsca podczas rozmowy.

Autor:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *