Jak przywitać nowego współpracownika w pracy?

Dzisiaj bardzo krótko i treściwie – chciałabym zainspirować Was do zastanowienia się, w jaki sposób możecie sprawić, aby nowy członek zespołu, który ma pojawić się na Waszym pokładzie, zaaklimatyzował się szybko i bezboleśnie. Zapraszam do komentowania 🙂

Wyobraź sobie sytuację: masz fajny i zgrany zespół w pracy. Po wielu miesiącach albo nawet latach wspólnej pracy, rozumiecie się bez słów. Pewnie czasami bywają drobne zgrzyty, ale wiesz, że to normalne. Każdy z Was wie, za co jest odpowiedzialny, każdy z Was ma inne mocne strony, ale to właśnie one połączone dają świetny efekt końcowy. A teraz inna sytuacja: w Twoim zespole od ostatnich 2 lat są ciągłe rotacje. Ludzie przychodzą i odchodzą. Nie możecie zbudować zaufania ani wypracować wspólnego stylu pracy. Masz wrażenie, że nie zniesiesz kolejnej nowej osoby w firmie.

Niezależnie, która z opisanych sytuacji bardziej pasuje do Twojej organizacji, moment, gdy szef informuje Was, że do zespołu dołączy nowa osoba, może wywołać poruszenie. Warto spojrzeć na to z innej strony. Nowa osoba to nowe, świeże pomysły. Pamiętaj, że to także od Ciebie, drogi współpracowniku, będzie zależeć, czy ta osoba rozwinie skrzydła w Waszej firmie i jak się będzie w niej czuła. Przypomnij sobie, jak Ty się czułeś przed pierwszym dniem w pracy i zastosuj poniższe rady, a na pewno dostaniesz w podziękowaniu uśmiech nowego pracownika.

  1. Zapamiętaj imię nowego członka zespołu. Większość osób nie pamięta imienia osoby, która się nam przedstawia. Skup się, zapamiętaj je, a następnie używaj go, gdy zwracasz się bezpośrednio do tej osoby.
  2. Chodzicie w czasie pracy na wspólny lunch? Świetnie! Zaproponuj „nowemu” wyjście razem z Wami.
  3. Nawiązuj relacje. Zagadaj podczas parzenia kawy, zainteresuj się tym,  co wcześniej robił zawodowo, czym się interesuje. A nuż znajdziesz w nim bratnią duszę.
  4. Zaproponuj „wycieczkę po firmie”. Pokaż, gdzie co leży i gdzie można wyskoczyć na dymka.
  5. A Ty co byś zrobił, żeby ułatwić nowemu pracownikowi start w Waszej firmie?

Zbliża się Twój pierwszy dzień w nowej pracy? Tutaj możesz przeczytać, co zrobić, aby upłynął on bez stresu. A może jesteś szefem przyjmującym do firmy nowych pracowników? Zajrzyj tutaj, aby sprawdzić, jak ich przywitać.

Autor:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *