Mam Talent(y)! – czyli o talentach budowania relacji wg. Instytutu Gallupa

Mam Talent(y)! – czyli o talentach budowania relacji wg. Instytutu Gallupa 

Uwielbiasz przebywać wśród innych ludzi, a podczas współpracy w grupie czujesz się jak ryba w wodzie? 

Wczuwanie się w emocje innych ludzi i rozumienie ich perspektywy przychodzi Ci z łatwością? 

Do każdego człowieka podchodzisz indywidualnie i umiesz się łatwo dogadać z każdym?

          W dzisiejszym artykule, trzeciej w naszym cyklu publikacji o talentach Gallupa, poznasz jakie talenty należą do grupy budowania relacji. Jeśli czytając pytania na początku tekstu odpowiedziałeś/aś na nie twierdząco, to najprawdopodobniej odkryjesz podczas dzisiejszej lektury swój niejeden talent!  Przypomnijmy z poprzednich artykułów, że każdy z nas ma aż 34 talenty i wcale nie muszą się one ograniczać do zdolności manualnych i artystycznych. Jeśli nie miałeś/aś wcześniej okazji z zapoznaniem się, jakie talenty wg. Gallupa należą do innych grup – wykonawczej i wywierania wpływu –  to zachęcamy Cię do przeczytania naszych poprzednich publikacji. W dzisiejszym artykule możesz sprawdzić jakie posiadasz talenty budowania relacji.

Dla przypomnienia: czym jest talent?

          Talent to naturalnie powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania. To Twój naturalny potencjał, sposób zachowania i podejmowania decyzji. Taką definicję podaje Instytut Gallupa, który stworzył teorię 34 talentów. To właśnie na niej opieramy się w naszych artykułach. Według Gallupa, każdy z nas posiada wszystkie 34 talenty, ale w różnym nasileniu. Na co dzień wykorzystujesz pięć najbardziej dominujących z nich. W naszym cyklu artykułów poznasz je wszystkie i odkryjesz, które z nich wykorzystujesz na co dzień. 

Poznaj swoje talenty budowania relacji!

        Dla przypomnienia, talenty Gallupa podzielono na specjalne 4 grupy: wykonawcze, wpływu, budowania relacji, strategicznego myślenia. Talenty relacji dotyczą Twoich unikalnych umiejętności zjednywania sobie innych ludzi i przyciągania ich do siebie. Osoby, które je posiadają, są bardzo ważną częścią grupy – integrują ją i dbają o pozytywną atmosferę. Każdy człowiek jest dla nich ważny i wyjątkowy i łatwo potrafią wczuć się w jego skórę. Często to właśnie bliskie relacje z innymi, czy możliwość niesienia wsparcia są największą motywacją do pracy. Zapoznaj się z każdym z talentów poniżej i zastanów się, które z nich najbardziej pasują do Ciebie. Jeśli żadnego z nich nie rozpoznajesz od razu u siebie – zupełnie się nie martw, bo to oznacza, że posiadasz wiele innych talentów z pozostałych grup. 

1.   Elastyczność – zaadaptowanie się do zmian w otoczeniu przychodzi Ci z łatwością. Skupiasz się na tu i teraz.

2.   Empatia – potrafisz wczuwać się w emocje innych osób i przyjmować ich perspektywę. Umiesz  wyczuwać nastrój i nastawienie innych intuicyjnie.

3.   Indywidualizacja – każdy człowiek jest dla Ciebie wyjątkowy i potrafisz dopasować swój sposób komunikowania się tak, aby nawiązać jak najlepszą relację z różnymi typami osobowości.

4.   Współzależność – uważasz, że nic nie dzieje się bez przyczyny i wszystko jest ze sobą połączone. Potrafisz sprawić, że ludzie ze sobą zgodnie współpracują i tworzą zgrany team.

5.   Integrator – każdy członek zespołu jest dla Ciebie ważny, potrafisz też sprawić, by wszyscy czuli się jego częścią.

6.   Bliskość – bliskie relacje z innymi sprawiają Ci satysfakcję. Potrzebujesz w swoim życiu trwałych i prawdziwych związków z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami.

7.   Rozwijanie innych – potrafisz dostrzegać potencjał w każdej osobie, umiesz zauważyć jej mocne strony i motywować ją do ich wzmacniania i wykorzystywania.

8.   Optymista – jesteś otwarty i uśmiechnięty. Zarażasz innych swoim pozytywnym nastawieniem do życia. Skupiasz się na możliwościach, a nie przeszkodach do osiągnięcia celu.

9.   Zgodność – bezkonfliktowe porozumiewanie się z innymi jest dla Ciebie bardzo ważne. Zawsze szukasz wspólnych obszarów i możliwości załagodzenia konfliktów.

Gdzie możesz zdiagnozować wszystkie swoje talenty?

         Jeżeli chciałbyś zweryfikować swoje talenty, możesz to zrobić online na stronie Instytutu Gallupa. Dostępne są 2 warianty: poznanie nasilenia wszystkich talentów lub zdiagnozowanie pięciu najbardziej dominujących.

Który z talentów budowania relacji dostrzegasz u siebie? A może zauważasz w sobie kilka z nich? Daj znać w komentarzu! 🙂 

W kolejnym artykule dowiesz się jakie talenty należą do grupy talentów strategicznego myślenia. Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *