Mam Talent(y)! – czyli wprowadzenie w tematykę talentów przydatnych w branży IT i HR

Ile razy w życiu usłyszałeś pytanie „Jaki masz talent?” Co wtedy odpowiadałeś? A może kiedykolwiek pomyślałeś sobie, że nie posiadasz żadnego talentu? 

          Od wielu lat mamy możliwość oglądania programów rozrywkowych, w których udział biorą osoby o przeróżnych uzdolnieniach: gotowanie, śpiewanie, taniec, malarstwo, aktorstwo, sport itd…Dzięki takim show postrzegamy talent jako wyjątkowe i unikalne zdolności, którymi obdarzeni są tylko wybrani szczęśliwcy. Być może zaskoczę Cię w tym momencie, ale każdy z nas posiada nie 1, nie 2, nie 3, ale aż 34 talenty! 

Chcesz wiedzieć jakie? Zapraszam Cię do lektury!

Czym jest talent?

          Talent to naturalnie powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania. To Twój naturalny potencjał, sposób zachowania i podejmowania decyzji. Taką definicję podaje Instytut Gallupa, który stworzył teorię 34 talentów. To właśnie na niej będziemy się opierać w tym i kolejnych artykułach. Według Gallupa, każdy z nas posiada wszystkie 34 talenty, ale w różnym nasileniu. Na co dzień wykorzystujesz pięć najbardziej dominujących z nich. W cyklu naszych artykułów poznasz je wszystkie i odkryjesz, które z nich wykorzystujesz na co dzień. 

Poznaj swoje talenty!

          Ludzie, którzy codziennie używają swoich silnych stron są o 7,8% bardziej produktywni oraz są 6 razy bardziej zaangażowani w pracę*! Osoby działające w oparciu o swoje mocne strony 3 razy częściej deklarują, że mają doskonałą jakość życia*! Warto zatem je znać i wykorzystywać! Każdy z talentów jest pozytywny i przydatny na co dzień. Żeby było łatwiej, podzielono je na specjalne 4 grupy talentów: wykonawcze, wpływu, budowania relacji, strategicznego myślenia. W kolejnych artykułach będziesz miał/a okazję zapoznać się z każdą grupą. W tym artykule przeczytaj poniżej krótkie opisy talentów wykonawczych i zastanów się, które z nich najbardziej Cię opisują.

Talenty wykonawcze:

1.   Dyscyplina – lubisz porządek, dokładność oraz  trzymanie się zasad i harmonogramów, dokładnie organizujesz swoje działania, pilnujesz czasu na ich wykonanie. 

2.   Naprawianie – lubisz rozwiązywać problemy, nawet te najbardziej złożone. Nie poddajesz się w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań.

3.   Odpowiedzialność – jesteś uczciwy i dotrzymujesz danego słowa. Można na Tobie polegać, cechuje Cię zaangażowanie i doprowadzanie spraw do końca.

4.   Organizator – wpadasz na ciekawe pomysły i potrafisz je przekuć w działania. Potrafisz proponować innowacyjne rozwiązania i zachęcać do nich innych.

5.   Ukierunkowanie – potrafisz wyznaczyć sobie cel i usilnie do niego dążyć. Najpierw określasz priorytety, a w następnej kolejności zaczynasz przechodzić do działań. W ich trakcie dokonujesz potrzebnych zmian.

6.   Osiąganie – lubisz być ciągle zajęty. Rozwój daje Ci satysfakcję i nawet wolny czas chcesz spędzać w sposób produktywny. Masz wewnętrzną motywację do działania, nie poddajesz się łatwo. 

7.   Pryncypialność – najważniejsze w życiu jest dla Ciebie kierowanie się ustalonymi wartościami, które są fundamentem Twoich działań. Jesteś wierny swoim zasadom ponad wszystko.

8.   Rozwaga – zanim podejmiesz decyzję rozważasz każde za i przeciw. Jesteś cierpliwy i poświęcasz czas na dogłębne zastanowienie się nad problemem i możliwymi rozwiązaniami.

9.   Bezstronność – starasz się nikogo nie szufladkować, a w ocenie innych pozostajesz obiektywny. Chcesz, żeby wszyscy postępowali wg. ustalonych zasad, dzięki którym każdy będzie sobie równy.

Czy dostrzegasz któryś z nich u siebie? A może kilka?

Gdzie możesz zdiagnozować wszystkie swoje talenty?

Jeżeli chciałbyś zweryfikować swoje talenty, możesz to zrobić online na stronie Instytutu Gallupa. Dostępne są 2 warianty: poznanie nasilenia wszystkich talentów lub zdiagnozowanie pięciu najbardziej dominujących.

         Daj znać w komentarzu co sądzisz o tej teorii i jakie talenty wykonawcze w sobie dostrzegasz!

W kolejnym artykule dowiesz się, jakie talenty należą do grupy talentów budowania relacji. Stay tuned!

*Badania przeprowadzone przez Instytut Gallupa i Industrial Training Research Unit na Uniwersytecie Cambridge

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *