Mam Talent(y)! – czyli o talentach wpływu wg. Instytutu Gallupa

Lubisz wywierać wpływ na innych i dobrze wychodzi Ci zachęcanie innych do swoich pomysłów?

A może masz w sobie wewnętrzny dar przekonywania? 

          W dzisiejszym artykule, drugiej w naszym cyklu publikacji o talentach Gallupa, skupimy się na grupie talentów budowania wpływu. Jeśli twierdząco odpowiedziałeś/aś na pytania na początku tekstu, oznacza to, że masz w sobie naturalne predyspozycje do bycia leaderem. A czy kiedykolwiek pomyślałeś/aś o nich jak o swoim talencie? Przypomnijmy z poprzedniego artykułu, że każdy z nas ma aż 34 talenty i wcale nie muszą to być takie zdolności jak śpiewanie, malarstwo, czy pobijanie rekordów w bieganiu na krótkie dystanse. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź jakie talenty budowania wpływu posiadasz! 

Dla przypomnienia: czym jest talent?

          Talent to naturalnie powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i reagowania. To Twój naturalny potencjał, sposób zachowania i podejmowania decyzji. Taką definicję podaje Instytut Gallupa, który stworzył teorię 34 talentów. To właśnie na niej będziemy się opierać w tym i kolejnych artykułach. Według Gallupa, każdy z nas posiada wszystkie 34 talenty, ale w różnym nasileniu. Na co dzień wykorzystujesz pięć najbardziej dominujących z nich. W naszym cyklu artykułów poznasz je wszystkie i odkryjesz, które z nich wykorzystujesz na co dzień. 

Poznaj swoje talenty wpływu!

        Dla przypomnienia, talenty Gallupa podzielono na specjalne 4 grupy: wykonawcze, wpływu, budowania relacji, strategicznego myślenia. W poprzednim artykule skupiliśmy się na talentach wykonawczych. Talenty wpływu skupiają się na relacjach z innymi ludźmi, na komunikowaniu się, współpracy z innymi, ale także na naszych wewnętrznych motywatorach do działania i pewności siebie. Osoby, które posiadają te talenty są charyzmatyczne, towarzyskie i otwarte na innych ludzi. Lubią być w centrum uwagi i inicjować działania w grupie. Zapoznaj się z każdym z nich poniżej i zastanów się, które z nich najbardziej Cię opisują. Jeśli żaden z nich nie pasuje do Ciebie – nie martw się. Oznacza to, że posiadasz wiele innych talentów z innych grup. 

Talenty wpływu:

1.   Czar – wokół Ciebie roztacza się pozytywna aura, inni lubią przebywać w Twoim towarzystwie. Nawiązywanie relacji z innymi, czy przekonywanie ich do swoich pomysłów przychodzi Ci z łatwością.

2.   Dowodzenie – lubisz być liderem, masz naturalne predyspozycje do zarządzania innymi ludźmi i projektami. Potrafisz przejąć kontrolę nad zadaniami, motywować innych do działania i delegować zadania.

3.   Maksymalista – zawsze starasz się ulepszać dotychczasowe rozwiązania i procesy, którymi się zajmujesz. Nie osiadasz na laurach.

4.   Komunikatywność – jesteś niezwykle otwarty i posiadasz łatwość przekształcania swoich myśli w słowa. Inni słuchają Cię z zainteresowaniem. Potrafisz doskonale wygłaszać mowy i prezentacje.

5.   Poważanie – wysoce cenisz sobie bycie traktowanym z szacunkiem i uznaniem. Chciałbyś być osobą znaną, z której zdaniem liczy się duża grupa osób. Dążysz do bycia ekspertem w swojej dziedzinie.

6.   Wiara w siebie – jesteś pewny siebie, nie boisz się też podejmować w życiu ryzyka. Masz wewnętrzną intuicję do podejmowania odpowiednich działań. 

7.   Aktywator – to właśnie Ty inicjujesz działania w grupie, pierwszy zabierasz głos w dyskusji czy/oraz  w procesie podejmowania decyzji i potrzebnych działań. Inni z chęcią podążają za Tobą.

8.   Rywalizacja – lubisz współzawodniczyć , rezultaty swoich działań zawsze porównujesz z wynikami innych ludzi, co motywuje Cię do ciągłego rozwoju i ulepszania.

Gdzie możesz zdiagnozować wszystkie swoje talenty?

         Jeżeli chciałbyś zweryfikować swoje talenty, możesz to zrobić online na stronie Instytutu Gallupa. Dostępne są 2 warianty: poznanie nasilenia wszystkich talentów lub zdiagnozowanie pięciu najbardziej dominujących.

Czy dostrzegasz któryś z talentów wpływu u siebie? A może kilka? Daj znać w komentarzu! 🙂 

W kolejnym artykule dowiesz się jakie talenty należą do grupy budowania relacji. Stay tuned!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *