Targi pracy są świetnym sposobem, aby firma dotarła do nowych kandydatów poszukujących pracy. To doskonała okazja, aby w jednym miejscu i o jednym czasie spotkały się wzajemnie sobą zainteresowane strony – pracodawca i pracownik. Pracodawca, ponieważ wystawiając się na targach pracy na pewno poszukuje kandydatów na stanowisko X, Y czy Z. Pracownik, ponieważ przychodząc na takie wydarzenie, w torbie chowa plik CV z nadzieją na znalezienie lepszej i bardziej satysfakcjonującej pracy.
W dzisiejszym wpisie podamy Ci 5 powodów, dla których warto bywać na targach pracy.
- Aktualne oferty pracy
Firmy wystawiając się na targach, przygotowują aktualny komplet materiałów – wśród nich, oprócz gadżetów i plakatów, znajdują się oferty pracy. Podchodząc do firmy, masz okazję zobaczyć, kogo poszukują i czy jest tam praca dla Ciebie. Bardzo często zostawiając swoje CV, firma może zgłosić się w późniejszym czasie – mając Twój kwestionariusz w bazie, łatwo dopasują Cię do aktualnych rekrutacji. Naprawdę warto!
- Wszyscy pracodawcy w jednym miejscu
Bardzo często targi pracy są tematyczne: IT (dla programistów), akademickie (wystawiają się firmy, które poszukują głównie studentów na staże lub absolwentów), inżynierskie (dla absolwentów Politechnik). Dzięki temu masz okazję spotkać się z firmami, o których mogłeś nie słyszeć. A może mają dla Ciebie ofertę pracy? W ciągu 2 godzin spotkasz się z kilkunastoma firmami, zostawić kilkanaście CV, a szansa na zdobycie pracy wzrośnie!
- Warsztaty i wykłady
Czym byłyby targi pracy, jeśli nie miałyby w swojej ofercie ciekawych warsztatów i wykładów? Firmy prześcigają się w pomysłach, jak przyciągać kandydatów. Jedną z form jest postawienie się w roli eksperta – dzieląc się wiedzą, pokazują, że znają się na rzeczy i warto z nimi pracować. Jako kandydat możesz doszkolić się nie tylko w tematach HR- owych, ale posłuchać również o rzeczach związanych z dziedziną, którą się zajmujesz. Takie warsztaty są bezpłatne, jednak zwykle obowiązuje limit miejsc, więc warto decydować się szybko!
Na ostatnich Targach Pracy IT Future3 przeprowadziłyśmy warsztat „Rekruter też człowiek, czyli jak bez stresu przeżyć rozmowę rekrutacyjną” pod brandem bingo HR i Travactory. Zainteresowanie warsztatem było tak duże, że musiałyśmy przedłużyć je o ponad pół godziny, aby każdy uczestnik wyszedł ze spotkania zadowolony.
- Obecność pracowników
Na targach pracy, oprócz osób odpowiedzialnych za rekrutację bardzo często przychodzą również pracownicy – jako ambasadorzy firmy. Możesz z nimi porozmawiać i dowiedzieć się, jaka jest kultura pracy, co pracodawca oferuje i czy atmosfera w biurze należy do tych przyjemniejszych. Jeśli pracodawca dobrze traktuje pracownika, na pewno dowiesz się tego z pierwszej ręki. Nie bój się podejść i porozmawiać – właśnie po to przyszli tam pracownicy danej firmy :-).
- Wstępna rozmowa kwalifikacyjna
Zdarza się, że firmy przygotowują osobne stanowiska, podczas których możesz skonfrontować się ze specjalistami, którzy ocenią Twoje CV, przeprowadzą z Tobą wstępną lub próbną rozmowę kwalifikacyjną. To dla Ciebie świetna szansa, żeby sprawdzić, na ile Twoja aplikacja zostanie przyjęta z radością, a na ile (mówiąc wprost) wyląduje w koszu). Wszystko zależy od branży i stanowiska, na jakie chcesz aplikować. Programiści są rozrywani na rynku pracy, natomiast absolwenci bardzo często zaczynają od staży, na które aplikuje mnóstwo osób. Jednak poziom wiedzy i doświadczenia nikogo nie zwalnia od tego, żeby przygotować przejrzyste i przyjazne CV, które sprawi, że rekruter zaprosi Cię na spotkanie.
Ten artykuł nie wyczerpuje tematu targów, dlatego w następnym wpisie powiemy Ci, jak przygotować się do spotkania z pracodawcą na tego typu wydarzeniach.
Autor:
One Comment