Co zrobić, by nowy pracownik poczuł się jak w domu, czyli o pierwszym dniu w pracy okiem pracodawcy.

Pracodawco… Pamiętasz swój pierwszy dzień w nowej pracy? Jak przez kilka dni wcześniej rodzina narzekała, że nie można się z Tobą dogadać. Że niby roztargniony jesteś. Że nie słuchasz, co się do Ciebie mówi. Że jesteś myślami nieobecny. Za to wszystko winny był stres. Tak samo czuje się pracownik, który postanowił zmienić pracę, by dalej rozwijać się w Twojej firmie i wspólnie z innymi dbać o jej dobro. Albo ktoś, kto dopiero rozpoczyna swoje życie zawodowe i Twoja firma, Twoje zawodowe dziecko będzie pierwszym miejscem, gdzie wkroczy w prawdziwe, dorosłe życie. Radość wynikająca z otrzymania pracy miesza się ze stresem związanym z pierwszym dniem pracy. Pracownik ma mnóstwo obaw… Czy sobie poradzi? Czy zostanie dobrze odebrany przez współpracowników? Czy atmosfera w firmie będzie przyjazna?

Na szczęście możesz mieć realny wpływ na samopoczucie pracownika w pierwszym dniu pracy. Zastosowanie poniższych rad nie będzie wymagało od Ciebie dużo energii i czasu, a na pewno wpłynie pozytywnie na Waszą relację.

  1. Po złożeniu oferty kandydatowi powinien on mieć cały czas poczucie, że jest mile widziany w firmie. Kilka dni przed rozpoczęciem pracy wyślij pracownikowi maila z informacją, że wraz z zespołem czekasz na niego. I że nawet biurko, krzesło oraz komputer czekają. Na pewno zrobi mu się miło i z mniejszym strachem przyjdzie do pracy.
  2. Postaraj się być w firmie pierwszego dnia pracy i powitać go “na pokładzie”.  Przedstaw nowego pracownika zespołowi i pokrótce opowiedz, kto jest kim. Na pewno miłym akcentem będzie drobny prezent np. kubek z jego imieniem albo spersonalizowany długopis.
  3. Zrób wycieczkę po firmie. Pokaż, gdzie jest kuchnia, łazienka, gdzie leży papier do drukarki. To jest też dobry moment, by opowiedzieć o zwyczajach panujących wśród pracowników. Zrzucacie się na prezenty urodzinowe? Chodzicie na spotkania integracyjne? To też są cenne informacje.
  4. Pomimo tego, że temat na pewno był już omawiany na rozmowach rekrutacyjnych, warto jeszcze raz przytoczyć obowiązki i zakres odpowiedzialności pracownika. Nie dopuść do sytuacji, w której pracownik 8 godzin będzie siedział i czytał procedury i regulaminy.
  5. Dawaj odpowiedź zwrotną na temat jego pracy. Pod koniec okresu próbnego daj pracownikowi znać, że o nim pamiętasz i zaproś go na rozmowę.

Onboarding, czyli wdrażanie pracownika to proces, którego celem jest sprawienie, aby nowe osoby stały się jak najszybciej zaangażowanymi i produktywnymi pracownikami. Należy pamiętać, że wdrożenie to nie tylko pierwszy dzień pracy. To cały proces – czyli okres, w którym pracownik stanie się w pełni kompetentny i samodzielny.  Dobrze zorganizowany program wdrożenia pracownika jest inwestycją na przyszłość. Zadowolony pracownik zostanie w firmie na dłużej, zacznie przynosić zyski, a Ty unikniesz kosztów związanych z kolejną rekrutacją.  Nawet jeśli pracownik kiedyś postanowi podjąć inne wyzwanie zawodowe, to Twoja firma na pewno zostanie przez niego pozytywnie zapamiętana.

Sam widzisz, jak niewiele trzeba, by ułatwić nowemu pracownikowi wejście w szeregi firmy. Uwierz, że Twoje zaangażowanie zostanie docenione 😉

Autor:

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *