Gdzie warto szukać stażu?

Sytuacja na rynku pracy nieustannie się zmienia. Kiedyś ważne było wykształcenie, teraz doszedł jeden znaczący czynnik, o który najczęściej pyta pracodawca – doświadczenie. Co może zrobić młody człowiek, aby je zdobyć? Dobrym początkiem będzie pójście na staż. Ale najbardziej intryguje nas jedno pytanie – gdzie go znaleźć?

Urząd Pracy

Kojarzony jest najczęściej z osobami bezrobotnymi – takim właśnie jest młody człowiek poszukujący doświadczenia, więc jest to idealne miejsce! Odbycie stażu z UP wiąże się najczęściej z zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna. Jeżeli już to zrobimy, otwierają się przed nami drzwi do kariery 🙂 Dostępne są oferty stażowe „od zaraz”, do których poszukiwane są osoby do konkretnej firmy. Jeżeli chcielibyśmy iść w nietypowy kierunek, którego akurat Urząd nie oferuje, to też nie ma problemu. W tej sytuacji pomoże nam nasz opiekun w Urzędzie. Może on skierować nas na staż w konkretnym kierunku, albo podpowiedzieć projekt, dzięki któremu będziemy mogli zbierać doświadczenie. Staże z Urzędu Pracy mają różny czas trwania, średnio jest to ok. 3 miesięcy. Najczęściej odbycie takiego stażu wiąże się również ze szkoleniem, które jest opłacane przez Urząd. Dla nas to kolejny krok do zdobycia cennej wiedzy z interesującej nas branży.

Serwisy ogłoszeniowe

W serwisach ogłoszeniowych możesz znaleźć wiele ofert stażu/praktyk w różnych dziedzinach. Portale takie jak trojmiasto.pl posiadają szeroką bazę ogłoszeń pracodawców. Dobrym sposobem będzie też zamieszczenie swojego ogłoszenia z krótkim opisem siebie i oczekiwań wobec stażu. Dzięki temu pracodawca będzie mógł się skontaktować bezpośrednio z nami.

Strony internetowe pracodawców

Zazwyczaj większość pracodawców posiada na swojej stronie internetowej zakładkę „Kariera”. Bardzo często jest to jest pierwsze miejsce, w którym informuje o poszukiwaniu stażystów. Jeżeli jest firma, która nas szczególnie interesuje, to warto zaglądać regularnie w takie miejsce. Co jeśli taka oferta się nie pojawia? Czasem warto samemu skontaktować się z firmą. Nawet jeśli w tym momencie nie poszukują stażysty, możemy zaciekawić pracodawcę swoją osobą i sprawić, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę.

Biura Karier

Jeżeli jesteś studentem szkoły wyższej, koniecznie wybierz się również do tego miejsca. Staże bardzo często są organizowane przez same uczelnie. Jest to miejsce, gdzie możesz dowiedzieć się o aktualnych ofertach, ale też poznać sposoby szukania staży czy uczestniczyć w warsztatach dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej czy pisania CV.

Targi pracy

Jeżeli w Twoim mieście są organizowane takie targi, to warto się na nie udać. Jest to idealna okazja do poznania branży czy środowiska, ale też do zapoznania się z poszczególnymi firmami. Idąc w takie miejsce warto wydrukować swoje CV albo chociaż notatkę o nas. Dzięki temu pracodawca będzie o nas pamiętać. Jeżeli firma aktualnie poszukuje stażysty, na targach będziemy mieli okazję spotkać się bezpośrednio z pracownikiem firmy.

Jak widać jest wiele sposobów szukania staży. Jeżeli nie masz doświadczenia to nic straconego! Nie poddawaj się i szukaj. Na pewno dostaniesz się na staż, a doświadczenie, które zdobędziesz pomoże Ci szybciej znaleźć wymarzoną pracę. Powodzenia! ☺

Autor:

Magdalena Jankowska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *