Rozmowa kwalifikacyjna to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu każdego człowieka, tym bardziej dla kogoś, kto stara się o swoją pierwszą pracę. Stres może skutkować tym, że nie wypadamy na rozmowie tak dobrze, jakbyśmy sobie tego życzyli.
Co więc zrobić, aby choć trochę zapanować nad trzęsącymi się rękoma i łamiącym głosem, a tym samym dobrze wypaść na rozmowie o pracę? Przygotować się! Dzięki temu będziesz bardziej pewny siebie i lepiej się zaprezentujesz.
Ale jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę podczas przygotowań? Przyjrzyjmy się kilku ważnym punktom:
Research
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić przed rozmową kwalifikacyjną jest research na temat firmy, w której starasz się o pracę. Poczytaj przede wszystkim o tym, czym zajmuje się dana firma (branża, projekty), co udało jej się osiągnąć, sprawdź jakich zatrudnia pracowników. Możesz w tym celu odwiedzić stronę internetową firmy, a także profil na Facebooku czy LinkedIn. Wykazując się wiedzą o swoim przyszłym pracodawcy pokażesz, że zależy Ci na tym stanowisku, że traktujesz rekrutację poważnie i od razu zapunktujesz.
Znaj swoje CV!
Brak znajomości własnego życiorysu? Przyznasz chyba, że nie wygląda to dobrze. Przestudiuj więc dokładnie poprzednie doświadczenie zawodowe (także praktyki, staże), zastanów się co należało do Twoich obowiązków, nad jakimi projektami pracowałeś, z jakich narzędzi korzystałeś, przypomnij sobie również co udało Ci się osiągnąć, czy czego się nauczyłeś. Możesz również pochwalić się odbytymi kursami, szkoleniami czy zdobytymi certyfikatami. Wspomnij także o wiedzy, którą nabyłeś na studiach, czy ucząc się danego zawodu. Może ona pomóc Ci na stanowisku, o które się starasz.
Ogień pytań
Przygotuj sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rekruterów pytania, aby możliwie jak najmniej Cię zaskoczyło. Możesz w tym celu poćwiczyć przed lustrem czy z partnerem/ką, przyjaciółmi swoje odpowiedzi. Dzięki temu już na rozmowie będziesz mówił płynniej, nie będziesz się “zacinał” i powiesz coś więcej niż “yyy…”.
Do takich najczęściej zadawanych pytań należą np. (oczywiście oprócz pytań o Twój życiorys) pytania o Twoje zainteresowania, dlatego nie należy naciągać tego elementu w CV, rekruter może zapytać Cię także o Twoje mocne i słabe strony, dlaczego to właśnie Ciebie powinni zatrudnić, dlaczego chcesz pracować właśnie u nich i wiele innych. Temu zagadnieniu poświęcimy osobny artykuł.
Jak odwrócić kota ogonem?
Pamiętaj o tym, że zadawanie pytań, to nie tylko przywilej rekrutera, również Ty masz do tego prawo na rozmowie kwalifikacyjnej. Przed terminem spotkania możesz przygotować sobie listę interesujących Cię kwestii, np. co dokładnie należałoby do Twoich obowiązków, z kim i/lub pod kim miałbyś pracować, jakie są możliwości rozwoju w danej firmie i oczywiście jak wyglądają następne etapy w procesie rekrutacyjnym. Nawet możesz taką listę przygotować na kartce, żeby o niczym nie zapomnieć, możesz również notować istotne informacje pojawiające się podczas rozmowy. Zrobi to dobre wrażenie na Twoim rozmówcy, który zauważy, że traktujesz interview jak najbardziej serio.
Zadbaj o swój wizerunek
Przed rozmową warto też sprawdzić swoje social media, czy aby na pewno na profilu na Facebooku albo na Instagramie nie masz kompromitujących zdjęć czy postów. W dzisiejszych czasach sprawdzanie przez rekrutera aktywności kandydata w Internecie to dosyć częsta praktyka. Tak więc jeśli pracowałeś wcześniej w “Szlachta Nie Pracuje” lub, o zgrozo, ukończyłeś “Wyższą Szkołę Robienia Hałasu”, zastanów się nad delikatną edycją swojego profilu.
Przed samą rozmową nie zapomnij również o schludnym ubiorze, dostosowanym do okazji – formalnym, acz nie nazbyt oficjalnym. W końcu nie możesz przyjść na interview ubranym w krótkie spodenki, kwiecistą koszulę i japonki, ale też nie w smoking czy suknię balową. Ważniejsze od tego czy pójść w butach sportowych czy bardzo eleganckich, jest to aby czuć się wygodnie i komfortowo. Rozmowa jest stresująca, więc dodatkowo niewygodne buty czy “przebranie” w postaci garnituru noszonego tylko od święta, może dodatkowo krępować. Ubierz się wygodnie i stosownie. W tej kolejności 😉
Uzbrojony w wyżej przedstawione informacje i możliwie jak najlepiej przygotowany na różne pytania rekrutera, możesz być spokojny o przebieg Twojej rozmowy kwalifikacyjnej, dobrze sobie poradzisz. Pamiętaj też, że jeśli Ci się nie powiedzie, to nie koniec świata, przed Tobą jeszcze wiele okazji na złowienie odpowiedniej posady.
W tym miejscu nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Ci powodzenia na interview i sukcesów w przyszłej pracy! 🙂