Jak NIE pisać CV

Wysłałeś kiedyś CV, na które nie otrzymałeś żadnej odpowiedzi? Zastanawiałeś się dlaczego tak się stało? Czy może było w nim coś, co nie powinno się tam znaleźć? Jak właściwie powinno wyglądać dobre CV?

Przyjrzyjmy się kilku aspektom, które zwiększą Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

 

Format:

Jeśli nie ma ściśle określonych wymagań, to najlepiej wysyłać CV w formacie PDF, którego nie można edytować. Jeśli decydujesz się na wysłanie CV w formacie DOC musisz liczyć się z tym, że rekruter, bądź pracodawca, może mieć inną wersję programu niż Ty i wysłany przez Ciebie plik może wyglądać inaczej, niż sobie tego życzyłeś.

 

Wielkość

Pamiętaj, jeśli wyślesz CV, które ma 10 stron, nikt nie doczyta go do końca lub pominie ważne umiejętności. Najlepiej zmieścić się w max 2-3 stronach. Krótko, na temat i przejrzyście.

 

Zdjęcie:

Czy jest właściwie konieczne? Nie, ale istnieje niepisana zasada, że CV powinno zawierać zdjęcie. Przydatne jest szczególnie jeśli starasz się o pracę hostessy lub modelki. Dodatkowo zwiększasz szansę zostania zapamiętanym przez rekrutera. Pamiętaj jednak, że w niektórych krajach możesz nie dostać pracy jeśli umieścisz zdjęcie! (Posądzenie o rasizm w Wielkiej Brytanii)

Zdjęcie do CV to nie selfie z dziubkiem w bikini, ale też nie fotografia paszportowa. Powinieneś być na nim uśmiechnięty i w schludnym ubraniu. Nie powinno zajmować ono połowy strony i najlepiej umieścić je w rogu – prawym bądź lewym, żeby nie zasłaniać ważnych informacji. Pamiętaj też o formacie, gdyż skrzynki e-mail również mają swoje limity.  Nie masz odpowiedniego zdjęcia – lepiej nie wstawiaj. 

 

E-mail:

Jeśli Twój adres e-mail jest przezwiskiem z dzieciństwa lub zawiera dwuznaczne czy śmieszne nazwy, warto stworzyć maila jedynie na potrzeby rekrutacji. Dobrze, jeśli e-mail będzie zawierał Twoje imię i nazwisko lub ich części np. i.nazwisko@domena.com. Pokazuje to szacunek do pracy.

 

Informacje:

Nikt nie jest zainteresowany gdzie się urodziłeś, czy ile masz dzieci. Nie umieszczaj prywatnych informacji w CV, takich jak: miejsce urodzenia, nazwisko panieńskie, stan cywilny. Jeśli chodzi o adres, to wystarczy samo miasto. Zaoszczędzisz dużo miejsca na informacje, które naprawdę mogą zainteresować przyszłego pracodawcę.

 

Wykształcenie:

W zależności na jakie stanowisko aplikujesz dobrze jest uwydatnić edukację, która ma związek z danym stanowiskiem. Nie wysyłaj wszędzie tego samego CV! Jeśli masz już spore doświadczenie lub skończyłeś studia/szkolenia to profil klasy, do której uczęszczałeś w liceum jest mniej istotny.

 

Doświadczenie:

Dla przyspieszenia procesu dobrym pomysłem jest opisanie najważniejszych zadań na stanowisku, na którym pracujesz, lub pracowałeś. NAJWAŻNIEJSZYCH. Niech to nie zajmuje kilku stron – rekruter może się poddać w połowie. Dobrze jest także podać istotne osiągnięcia. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz umieszczać wykonywanej wcześniej pracy, to wiedz, że rekruter i tak się dopyta się o przerwę w zatrudnieniu. Nie warto kłamać i kręcić. Napisz krótką notkę. Pamiętaj o datach! Jeśli napiszesz, że pracowałeś od 2017 do 2018 roku to właściwie ile? Miesiąc czy rok? Nie musisz podawać konkretnego dnia, wystarczy miesiąc.

 

Kreatywność:

Jeśli jesteś grafikiem to polecam wykonanie CV w kreatywny i przykuwający uwagę sposób. Jeśli jednak stanowisko jest bardziej poważne to warto jednak stosować się raczej do zasad ogólnych, gdyż pracodawca może uznać, że kandydat nie traktuje tej pracy poważnie. Pamiętaj też, że używanie nieczytelnej czcionki zmniejsza Twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie aplikacji, gdyż pracodawcy będzie ciężko odczytać ważne informacje. Postaraj się pozostać przy tych tradycyjnych, jak np. Times New Roman.

 

Klauzula:

Jest konieczna! Inaczej nie można dalej procesować CV. Nie jest to wymóg ale dobrze świadczy o kandydacie jeśli do każdej firmy, do której aplikuje dopisze jej nazwę w klauzuli.

 

Błędy:

Na koniec dobrze jest pokazać CV osobie znajomej, która wyłapie ewentualne błędy ortograficzne lub merytoryczne. Rozmaite pomyłki bardzo rażą w oczy i mogą dać przeświadczenie, iż CV było pisane w pośpiechu i byle jak. Błędy formatowania to też błędy. Zbyt duża ilość czcionek, różne rozmiary, podkreślenia, pogrubienia i inne ozdobniki mogę pomóc ale i zaszkodzić. Umiar i schludność zawsze na propsie.    

 

Dodatki:

Jeśli w ogłoszeniu nie jest wymagane aby przesłać dodatkowe certyfikaty, listy motywacyjne, portfolio lub inne rzeczy, nie rób tego. Rekruter i tak nie zwróci na to uwagi lub stwierdzi, że nie doczytałeś ogłoszenia. Działa to też w drugą stronę; jeśli dodatkowe pliki są wymagane, a Ty ich nie prześlesz. To samo tyczy się Twoich zainteresowań: dobrze jakby były spójne ze stanowiskiem na jakie aplikujesz. Nie staraj się jednak wymyślać swoich hobby. Mogą Cię o to zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Przede wszystkim jednak – podawaj tylko prawdziwe informację. Prędzej czy później to wyjdzie na jaw, że zawyżyłeś swoje umiejętności językowe lub wcale nie interesuje Cię branża finansowa.

Mamy nadzieję, że te wskazówki zwiększą Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy! Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *