Moja wymarzona praca – czyli co powinieneś wiedzieć o sobie zanim wyślesz CV.

Zanim zaczniesz stawiać pierwsze kroki na ścieżce zawodowej, zastanów się po co i gdzie chcesz je skierować. Mamy dla Ciebie kilka pytań, na które odpowiedzi z pewnością Ci w tym pomogą. Mogą być one dla Ciebie cenną wskazówką, na jakie oferty powinieneś aplikować. Zaczynamy!

 

 1. Dlaczego chce iść do pracy?

Jest to pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć. Jeżeli Twoją główną motywacją do pracy jest zarobek, to znalezienie jej nie będzie bardzo trudne. Jeśli jednak chciałbyś od swojego przyszłego miejsca czegoś więcej – rozwoju, nabycia nowych umiejętności, doświadczenia – sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie 😉

 

2. W czym jestem dobry?

Wszystkiego (prawie) da się nauczyć, ale warto wykorzystać to, co już się posiada. Zastanów się w czym jesteś dobry i pomyśl nad tym, jak możesz wykorzystać to w branży, która Cię interesuje. Lubisz być na bieżąco z trendami modowymi? Łamigłówki i rozwiązywanie problemów przychodzi Ci z łatwością? Jesteś  duszą towarzystwa? A może masz lekkie pióro? Super, copywriterzy potrzebni są w każdej branży! Posiadasz analityczny umysł i jesteś dobrym obserwatorem? To także umiejętności „uniwersalne”, które pożądane są na wielu stanowiskach. Zanim zaaplikujesz na ofertę, zastanów się, czy masz predyspozycję lub umiejętności, które są w tej pracy pożądane. Jeżeli tak, aplikuj. Jeśli odpowiedź jest jednak negatywna zastanów się, w jakim innym zawodzie mogą się one przydać.

 

 3. W czym nie jestem dobry?

Nie tylko diagnoza mocnych stron jest przydatna. Nazwanie tego, co sprawia Ci trudność, nie leży w Twojej naturze, jest równie pomocne. Pozwoli Ci to drogą eliminacji przybliżyć się do idealnego miejsca na zawodowej mapie. Jeśli masz dysleksję, dysortografię czy inne trudności w poprawnym pisaniu, próg wejścia w zawód polegający na edytowaniu tekstów będzie wyższy. Nie znaczy to że, nie możesz zostać redaktorem czy marketingowcem, ale może wymagać to od Ciebie więcej pracy i uwagi. 

 

4. Jaka jest moja osobowość?

Do różnych branży czy zawodów potrzebne są inne typy charakterów oraz cechy osobowości. Jeśli jesteś osobą spokojną, która woli pracować w pojedynkę, zastanów się nad stanowiskiem, które polega na wykonywaniu rutynowych czynności i jest pracą raczej samodzielną. Jeżeli natomiast jesteś energiczny, masz sto pomysłów na minutę i nie potrafisz pracować sam, poszukaj zajęcia, które polega na ciągłej zmianie zadań i pracy w zespole. Weź pod uwagę także to, czy jesteś wielozadaniowcem, czy może raczej potrafisz się skupić tylko na jednej rzeczy na raz. Czy cenisz sobie rutynę, czy może jesteś osobą, która potrzebuje, aby cały czas coś się działo. Warto także rozważyć, czy potrafisz wysiedzieć 8 godzin za biurkiem, czy może jednak potrzebujesz zajęcia, które da Ci możliwość ruchu.

 

5. Jakie są moje zainteresowania?

Ktoś mądry powiedział kiedyś: znajdź pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia. Nie do końca jest to prawda, chociaż lepiej mieć pracę, którą się lubi. Zanim złożysz jakąkolwiek aplikację, zastanów się trzy razy, czy opis stanowiska to coś, co chciałbyś robić przez pięć dni w tygodniu, czy branża, której dotyczy oferta w jakikolwiek sposób Cię interesuje, lub może zainteresować. Zaangażowanie w pracy jest bardzo ważne, nie tylko z perspektywy pracodawcy, ale i samego pracownika. Nie chcesz przecież w pracy się męczyć. A o wiele naturalniej i łatwiej jest się zaangażować w coś, co interesowało nas już wcześniej. 

 

Jeśli odpowiedziałeś sobie na te pytania, Twoja przyszłość powinna rysować się przed Tobą wyraźniej. Jeżeli Twoje oczekiwania, zainteresowania i umiejętności nie pokrywają się z opisem stanowiska, może warto sobie odpuścić? Zaoszczędzisz czasu i nerwów sobie oraz potencjalnemu pracodawcy. Lepszym pomysłem jest znalezienie oferty, która będzie Ci odpowiadać. Masz wtedy większe szanse na to, że potencjalna praca da Ci satysfakcję i nie będzie źródłem frustracji. A chyba tego właśnie chce każdy pracownik 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *